Basında Sunfood

Sun Food ile yemekler artık güneş enerjisiyle pişecek

Alüminyum ve güneş enerji sistemleri sektörlerinde faaliyet gösteren Ortadoğu Alüminyum, vakum tüplü güneş enerjisi kolektörlerinden ilham alarak Sun Food markasıyla yeni bir ürün geliştirdi. Güneşin olduğu her yerde ve her mevsimde kullanılabilen bu ürün, sebze, et yemekleri, kuru fasulye, kebap, sucuk gibi evde yapılan her yemeği güneş enerjisiyle daha pratik ve sağlıklı olarak pişirebiliyor.

Farklı markalarla PVC kapı pencere sistemleri, güneş ısı kolektörleri ve ısı radyatörleri üreten Ortadoğu Alüminyum, 27 yıllık deneyimi sayesinde geliştirdiği yeni ürünlerle adından söz ettiriyor. Hammaddesi borcam olan vakumlu tüp ile güneş enerjisiyle yemek pişirilebilen yeni ürününü piyasaya süren firma, mutfaklara girmeye hazırlanıyor. Firmanın, Sun Food markasıyla ürettikleri güneş enerjisi ile yemek pişirme setleri, güneş olduğu müddetçe evde yapılan her yemeği çok rahatlıkla pişirebiliyor. Sebze, et yemekleri, kuru fasulye, kebap, sucuk gibi her yemeğin yapılabilen Sun Food’un hammaddesi borcam olduğu için çok daha sağlıklı. Daha lezzetli, pratik ve sağlıklı yemek pişirebilen Sun Food, besin değerlerini öldürmüyor. Ürünün en büyük rahatlığı ise mutfağa bağlı kalınmaması. Yemek malzemelerini hazırlayıp içine koyarak güneşe bıraktıktan sonra diğer işlerle ilgilenilebiliyor, hatta işe gidilebiliyor. Çünkü üründe yanma, taşma gibi olaylar yaşanmıyor. Yemek piştikten sonra bile dışarıda kalabiliyor, yemeğin tadı hiçbir şekilde değişime uğramıyor. Bunun nedeni hava sıcaklığının ani yükselmemesi. Sun Food’un ısısı en son 280 derecede kalıyor. Daha yukarı çıkmadığı için yanmıyor. Sun Food’da yemeği sabahtan koyup işe gidildiğinde, tekrar ısıtılmaya ihtiyaç duymadan akşam gelip servisi yapabiliyor. Çünkü aynı sıcaklığı 8 saate kadar muhafaza edebiliyor. Sun Food ile et ve ızgara türü yemekler 45 dakika, sulu yemekler 2-2,5 saatte pişiyor.

Ürün ev dışında tarlada, gemide, yolda, dağda her ortamda kullanıma uygun. Ayrıca güneş olduğu takdirde karda bile pişirim yapabiliyor. Sun Food, piknikte mangal yerine de kullanılabilirken, mangalın lezzetini aynı şekilde veriyor ve kömürle, dumanla uğraşmaya gerek kalmıyor. Bu ürünün üretimi için 1 milyon dolarlık yatırım yapan Ortadoğu Alüminyum, 14 aylık Ar-Ge çalışmaları sonucunda seri üretime geçti. Ürünün bütün malzemelerini kendi bünyesinde üreten firma, ürünün camı, alüminyumu, silikonun tamamının üretimini gerçekleştirebiliyor. Ortadoğu Alüminyum, bu sayede maliyetlerini de düşürdü.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) bulunan 30 bin metrekaresi kapalı, toplam 11 bin metrekare alan üzerinde kurulu tesislerinde faaliyetlerini sürdüren Ortadoğu Alüminyum ayrıca ‘vakum tüplü güneş kolektörleri’ üretimi de yapıyor. Tesislerinde düz plaka tipi güneş kolektörleri üretiminin yanı sıra, bu alanda da hammaddelerden komple kolektör sistemine kadar entegre üretim tesisini devreye alan şirket, bu tesis ile döviz kaybını önlemenin yanısıra yurtdışındaki pazar hacmini de artırdı. Lara Solar markasıyla piyasaya sundukları ürünler, oteller, konutlar, hastaneler, işyerleri, kamu kurum ve kuruluşları ile okullar gibi çeşitli yapılarda kullanılarak güneş enerjisinden maksimum düzeyde istifade edilebiliyor.

Ortadoğu Alüminyum Genel Müdür Yardımcısı Nurullah Aslan Sun Food, yurt içi ve yurt dışında çok ilgi gördü. Hedefimiz üretimin yüzde 60’nı yurtdışına göndermek. Seri üretime başladık. Şuan günlük 10 bin ad/set üretebilecek kapasitedeyiz. Altyapımız hazır olduğu için kapasiteyi önümüzdeki dönemde 20 bin ad/set da çıkarabiliriz.